U podnóża legendarnej Babiej Góry leży malutka miejscowość – Zawoja. Wciśnięta pomiędzy dwa ważne regiony:  Beskid Żywiecki i Makowiecki ma swym gościom wiele do zaoferowania. Urzekające, malownicze krajobrazy, wijące się przez lasy i strumienie szlaki turystyczne, urokliwe zabytki zachwycą nawet najbardziej wybrednych przyjezdnych. Spokój i cisza tego miejsca ukoją nerwy i zrelaksują. Górski mikroklimat pozytywnie wpłynie na nastrój i podniesie odporność organizmu. Każdy kto planuje przyjazd do tej niezwykłej miejscowości powinien wiedzieć, że w czerwcu 2014 roku ruszył poważny projekt – rozpoczęła się budowa Centrum Górskiego „Korona Ziemi” – znajdować się będzie ono w niedalekiej odległości od naszego Ośrodka Harnaś w Zawoi.

b684ef7df43be1e1dbed02d5b61b7996

Korona Ziemi Zawoja

Źródło: podroze.onet.pl

W połowie czerwca najsławniejsi polscy himalaiści symbolicznie zainaugurowali początek przedsięwzięcia – wmurowali w fundamenty kamień węgielny, a następnie to samo zrobiono z „kapsułą czasu” z przesłaniem skierowanym do ludzi gór. W środku znajdowało się memorandum, które autorem jest Janusz Kurczaba. Warto wspomnieć, że inwestorzy projektu to: gmina Zawoja oraz firma Tatry Mountain Resorts.

Centrum głównie ma pełnić rolę edukacyjną. To tutaj będzie można bliżej zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi geografii, geologii, etnografii i turystyki wysokogórskiej. Placówka szczególny nacisk będzie kładła na rozwijanie świadomości dotyczącej polskich alpinistów i himalaistów. Co więcej, centrum będzie miało charakter interaktywny. Oznacza to, że zwiedzający nie będą musieli pozostawać bierni. Będą mieli niepowtarzalną okazję, aby aktywnie uczestniczyć w prelekcjach. Najnowsza technologia zapewni wiele rozrywki, a przy okazji dostarczy niezbędnych informacji. Dzięki temu wiedza zostanie lepiej, efektywniej przyswojona. Dodatkowo każdy będzie mógł samodzielnie ukształtować zdanie na dany temat.

Korona Ziemi w Zawoi będzie miejscem spotkań osób kochających góry i przyrodę. Przede wszystkim stanie się obowiązkowym punktem wycieczek szkolnych, zielonych szkół, obozów harcerskich oraz rodzin z dziećmi. Ośrodek powstaje dzięki ludziom pasjonującym się górskimi krajobrazami dla osób, które pragną poszerzyć swoje horyzonty, dowiedzieć się czegoś ciekawego i w miły sposób spędzić czas.

Centrum ma zostać otwarte już na jesień. Zapraszamy do Zawoi.